Przeznaczone są do oczyszczania powietrza z mgieł i dymów olejowych, mgieł emulsyjnych, dymów i pyłów spawalniczych, lutowniczych, oparów oleistych oraz drobnych pyłów technicznych. Filtry elektrostatyczne charakteryzują się wysoką skutecznością oddzielania najbardziej szkodliwych cząsteczek o dyspersji od 0,005 um do 100 um.
Filtry elektrostatyczne dzielą się na przejezdne i stacjonarne.
Filtracja dymów spawalniczych
Filtry elektrostatyczne szczególnie zalecane są przy spawaniu elementów zaolejonych, gdzie w dymie spawalniczym znajdują się opary oleiste; elektrofiltry PEFO charakteryzują sie tu wysoką skutecznością oczyszczania oraz długą żywotnością filtrów - w odróżnieniu od filtrów konwencjonalnych, które mogą ulec "zaklejeniu" się w środowisku pracy zanieczyszczonymi parami olejów.
Filtracja mgieł i aerozoli olejowych
W mgle olejowej zawarty jest aerozol (cząstki > 1 um) oraz para olejowa (cząstki < 1 um). Filtry elektrostatyczne są jedynym rodzajem filtrów, które skutecznie separują cząstki o dyspersji < 2 um. Elektrofiltry PEFO do mgły olejowej wyposażone są standardowo w syfon spustowy oleju, skraplającego się w procesie filtracji na płytach panela wychwytywacza (może on zostać użyty ponownie jako chłodziwo).
Zanieczyszczone powietrze jest zasysane ze sfery emisji i doprowadzane do wstępnego filtra mechanicznego, w którym oddzielone są grubsze pyły i wtrącenia. W strefie jonizatora cząstki zanieczyszczeń zostają dodatnio zjonizowane napięciem stałym 12000 V; następnie przechodząc przez sferę wychwytywacza, w której dodatnie elektrony panela wychwytującego znajdują się pod napięciem 6000 V, osadzają się na elektrodach ujemnych. Po przejściu przez końcowy filtr mechaniczny oczyszczone powietrze wyrzucane jest przez wentylator.